بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

همه چیز درباره بازسازی ساختمان

09105937622

قیمت بازسازی ساختمان

 

به دلیل وجود محدودیت در فضا و منابع در مناطق شهری،بازسازی ساختمان ها روز به روز در حال پیشرفت و گسترش می باشد.

برای این که مطالب موجود در این مقاله مثمر ثمر واقع شود ابتدا لازم است با معنای کلمه بازسازی آشنا شویم،بازسازی ساختمان در واقع مترادف کلمه مرمت می باشد که طبق تعریف معماران و مهندسان، مرمت یک بنا به معنای فعالیتی است که توسط فرد یا گروهی از افراد بر روی یک بنای قدیمی یا ساختمانی فرسوده،به منظور افزایش عمر مفید ساختمان و بنای مذکور انجام می گیرد.با همه تفاسیر،میان کلمه باز سازی و مرمت یک تفاوت بسیار بزرگ نیز وجود دارد که این تفاوت را می توان این چنین بیان نمود: فرایند بازسازی ساختمان معمولا روی ساختمان های فرسوده و سایر بناها صورت می گیرد،در حالی که عملیات مرمت بیشتر بر روی آثار باستانی و بناهای قدیمی انجام می پذیرد.

در تعریف تخصصی تر و دقیق تر بازسازی ساختمان را می توان این چنین تعریف کرد: بازسازی واژه ای است که در مورد حفاظت از معماری یک بنا بوده که با توجه به بستری که در آن فرآیند بازسازی صورت می گیرد،معنای متفاوتی پیدا خواهد کرد.طبق استاندارد های ایالات متحده، تعریف ارائه شده از واژه بازسازی بدین صورت می باشد:بازسازی در واقع عبارت است از فرایند یا عمل تصویر سازی،با استفاده از متد های ساخت و ساز جدید،ویژگی ها،شکل و جزئیات یک مجموعه غیر زنده مانند ساختمان، منظره،سازه و یا حتی یک شئ،به منظور تکرار شکل ظاهری خود در مکان تاریخی و در بازه زمانی جدید.

 

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

 

دلایل بازسازی ساختمان ها چه می تواند باشد:

 

از عمده مسائلی که می توان از آنها جهت دلایل نیاز خانه ها به بازسازی،یاد آوری کرد،شامل موارد زیر می شود:

1.تعمیر و ترمیم خرابی های به وجود آمده در ساختمان:

گاهی مواقع ممکن است بعضی از قسمت های مختلف خانه اعم از نازک کاری های بنا،بخش تاسیسات ساختمان، لوله های آب و… دچار خرابی و آسیب شود.در این صورت می بایست محل آسیب دیدگی را تخریب کرد و پس از برطرف کردن مشکل به طور کامل و برطرف کردن خسارات ناشی از آن آسیب دیدگی مانند خرابی سقف طبقه پایین که در اثر ترکیدن لوله آب به وجود آمده،محل مورد نظر را با استفاده از متریال های مشابه خودش،ترمیم کرد.

ممکن است دلایل دیگری نیز جهت بازسازی ساختمان به منظور تعمیر و ترمیم خرابی های ساختمان وجود داشته باشد به طور مثال می توانیم به خرابی سیستم سرمایش و گرمایش خانه اشاره کنیم،این خرابی ممکن است در قسمت برق و یا سایر قسمت های دستگاه سرمایش و گرمایش ساختمان رخ داده باشد،در این مواقع به علت کارکرد مداوم دستگاه،تعمیر آنها بسیار دشوار خواهد بود،یا حتی ممکن است قطعات مورد نیاز آن در دسترس نباشد؛در این مواقع می بایست از دستگاه جایگزینی مانند استفاده از پکیج دیواری به جای استفاده از آبگرمکن،استفاده از اسپیلت به جای کولر آبی و… را در دستور کار قرار داد..قطعا پس از عملیات جایگزین کردن قسمت هایی از ساختمان دچار آسیب دیدگی می شود که پس از اتمام عملیات می بایست این خرابی ها را نیز ترمیم گردد.

انجام فرایند بازسازی به منظور باز تر شدن  فضای خانه:

بازسازی که در راستای بازتر شدن فضای خانه صورت می پذیرد در ممکن است با تغییر شدید در ظاهر خانه همراه باشد،ولی باید به این نکته توجه داشت که ایجاد تغییر در ظاهر خانه به علت کسل کننده بودن یا سایر دلایل ،علت اصلی این نوع بازسازی نمی باشد؛بلکه علت اعمال این بازسازی برداشتن یک دیوار جهت افزایش متراژ یک قسمت از خانه،بازتر شدن فضا و یا عوض کردن دو فضای مختلف است.

به عنوان مثال می توانیم به برداشتن دیوار ما بین آشپزخانه و نشیمن برای بازتر شدن محیط  و بزرگ تر جلوه کردن آن قسمت از خانه اشاره کرد.

با برداشتن دیوار های اضافی،علاوه بر بزرگ تر و دلباز تر به نظر رسیدن محیط خانه،می توانیم به چیدمان بهتر و بیشتر وسایل نیز دست پیدا کنیم.از دیگر انواع این نوع بازسازی می توانیم به  حذف تراس و اضافه کردن فضای تراس به نشیمن اشاره کرد،البته لازم به ذکر است که زمانی که قصد حذف فضای تراس را دارید،لازم است توجه داشته باشید که تغییر محسوسی در نمای ساختمان ایجاد نشود.به علاوه در آپارتمان یا خانه هایی که تعداد اتاق های خوابشان بیش از حد نیاز ساکنین آن ساختمان است می توان طبق نظر مهندسین شرکت بازسازی دات کام دیوار یکی از اتاق های خواب را برداشته و فضای اتاق را به نشیمن اضافه کنید.

اعمال بازسازی ساختمان به علت عمر بالای ساختمان:

عمر مفید ساختمان ها و منازل مختلف با یکدیگر متفاوت است؛اما به طور کلی می توان گفت با گذشت 10 الی 12 سال از زمان ساخت خانه و سکونت در آن،بعضی از قسمت های مختلف سازه دچار تغییر و آسیب دیدگی می شود. از جمله این خرابی ها می توان به ترک خوردگی دیوار ها،سقف، سرامیک های کف و کاشی های دیوارها در اثر فرو نشست خاک اشاره کرد.همچنین با استفاده مداوم از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و سایر تاسیسات ساختمان مستهلک شده و نیاز به تعمیر و تعویض دارد؛بنابراین در این زمان این نوع بازسازی بسیار ضروری بوده و می بایست اقدامات لازم را جهت بازسازی ساختمان ترتیب داد.

استفاده ازداکت اسپیلت که هم می تواند به عنوان وسیله سرمایشی مورد استفاده قرار گیرد و هم به عنوان یک وسیله گرمایشی،بهترین گزینه جهت تعویض و جایگزین کردن سیستم های سرمایش و گرمایش غیر قابل استفاده  ساختمان ها می باشد

بازسازی ساختمان در راستای بهبود زیبایی ساختمان:

اعمال بازسازی ساختمان جهت زیباترکردن فضای خانه ها،باعث بهبود روحیه ساکنین می شوداین نوع بازسازی ساختمان بسیار گسترده بوده و بسته به نظر صاحب خانه در بخش های مختلف خانه قابل انجام است،حتی میتوان با توجه میزان بودجه مد نظر،تمام خانه را جهت زیباتر شدن بازسازی نمود.همچنین تنها می توان با تعویض کابینت های آشپزخانه،تغییر دادن کاشی ها و سرامیک ها و… تغییرات چشم گیری را در راستای زیباتر شدن فضای خانه به وجود آورد.از دیگر تغییراتی که جهت اعمال بازسازی ساختمان در راستای زیبا تر کردن خانه صورت میگیرد ،می توان به پتینه کاری و گچ بری های لوکس و مجلل بر روی دیوارها و سقف اشاره کرد، و یا حتی با  ایجاد نقاشی های مجلل می توان به ایجاد یک فضای کلاسیک و لوکس در خانه کمک کرد.

افرادی که قصد انجام بازسازی ساختمان به منظور زیبا کردن خانه را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که این نوع بازسازی همیشه نیازمند صرف هزینه های هنگفت نمی باشد،بلکه با خرید متریال های ارزان قیمت تر می توان با صرف هزینه کمتر،تغییرات چشمگیری را در خانه ایجاد کرد؛البته لازم به ذکر است از آنجا که هیچ ارزانی بی دلیل نیست،خرید متریال ارزان قیمت،باعث می شود عمر مفید سازه کاهش پیدا کرده و با گذشت چند سال،نیاز به تغییر و تعمیر مجددا احساس شود.

 

اعمال بازسازی ساختمان مسکونی به علت تغییر در سبک زندگی یا ایجاد تغییر کاربری در ساختمان:

با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی زندگی انسان ها به سمت مدرنیزه شدن در حرکت است. تغییر مداوم سبک زندگی بشر و به طبع آن تغییر نیازهای انسان،باعث شده تا در ترکیب اصلی ساختمان ها نیز تغییرات چشم گیری به وجود آید.

پیش روی زندگی انسان ها به سمت مدرنیزه شدن می تواند به شکل های مختلف مانند پیش روی به سمت سادگی حجم ها،کاهش فضاهای خصوصی و تمایل به ایجاد ارتباط با فضای باز به وسیله فضاهایی همچون تراس،نمود پیدا کند.

یکی از بارزترین مثال هایی که می توان در این حوزه بازسازی ساختمان به آن اشاره کرد،حذف آشپزخانه های مجزا در ساختمان های قدیمی تر و تغییر شکل آنها به آشپزخانه اپن و یا حتی آشپزخانه جزیره ای می باشد.آشپزخانه در خانه های قدیمی فضایی کاملا مجزا با نشیمن را دارا بودند،ولی با تغییر سبک زندگی بشر و کوچک تر شدن متراژ خانه ها،آشپزخانه ها به شکل اپن ساخته شدند.

زمانی که قصد تغییر کاربری ساختمان های مسکونی را به منظور تبدیل خانه به شرکت،اداره و… را داشته باشید لازم است تغییرات خاصی را در محیط خانه طی فرایند بازسازی ساختمان ایجاد کنید.یکی از روش هایی که در فرایند تغییر کاربری منزل مسکونی به شرکت یا اداره ضمن داشتن کمترین هزینه می تواند بیشترین کارآیی را داشته باشد، می توان به پارتیشن بندی یا به عبارت دیگر ایجاد فضاهای نیمه خصوصی متعدد به وسیله متریال های مختلف مانند چوب،شیشه و… اشاره کرد.

افزایش احتمال به فروش رسیدن خانه پس از انجام فرایند بازسازی ساختمان:

در صورتی که قصد فروش خانه خود را دارید،برای به فروش رفتن خانه در کمترین زمان و با حداکثر قیمت،لازم است خانه خود را در بهترین وضعیت ممکن به خریداران نشان دهید،این کار با انجام بازسازی در منزل امکان پذیر است.با کمک متخصصین و مهندسین شرکت بازسازی دات کام شما به راحتی می توانید به صورت آنلاین مشاوره های لازم جهت بازسازی منزل خود را دریافت کنید.

همچنین از آنجا که مشتریان خرید خانه همواره به دنبال نشانه هایی هستند که نشان دهد از ساختمان به خوبی مراقبت به عمل آمده و از طریق آن بتوان به وضعیت واقعی سازه پی برد،با بازسازی اصولی و دقیق ساختمان این احساس را به مشتریان می دهد که خانه در وضعیت قابل قبولی بوده و از ساختمان به درستی استفاده و نگهداری شده است.

به علاوه بازسازی صحیح و اصولی ساختمانی که قصد فروش آن را دارید،این امکان را فراهم می کند که قیمت پیشنهادی شما که برای فروش خانه در نظر گرفته اید از نظر مشتریان و مشاوران املاک منطقی تر به نظر رسیده و شما امکان دفاع از قیمت پیشنهادیتان را خواهید داشت.

نکات مهم در بازسازی ساختمان:

زمانی که قصد باز سازی کردن منزل خود را دارید ابتدا باید در مورد  نکات کلی بازسازی ساختمان،اطلاعاتی را داشته باشید تا از نتیجه کار،نهایت رضایت را به دست آورید.

بعضی از مواقع  با توجه به عدم آگاهی برخی از خانواده ها از نکات اصولی بازسازی ساختمان ،و همینطور عدم داشتن برنامه ریزی صحیح و در نظر نگرفتن هزینه ها و بودجه و نیازهایشان،اقدام به انجام بازسازی می کنند که این اشتباهات منجر به تلفات مادی و صدمات مالی بسیاری می شود،همینطور کیفیت کار به شدت افت می کند.برای جلوگیری از این صدمات و ضرر و زیان های مالی،می بایست پیش از شروع فرایند باز سازی،دلایل بازسازی را مورد ارزیابی قرار داد تا عملیات باز سازی به بهترین شکل ممکن صورت گیرد،دلایل بازسازی را به طور کامل در مبحث قیل توضیح دادیم.از جمله تصمیماتی که لازم است قبل از فرایند بازسازی ساختمان گرفته شود را در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

تصمیم گیری در مورد نوع پوشش دیوارها و نحوه اجرای آن:

طراحی دکوراسیون داخلی مد نظر،بیشترین نقش را در این مرحله دارد؛گزینه های بسیار زیادی جهت پوشش دیوار های شما وجود دارد مانند پوستر سه بعدی،پنل های دکوراتیو سه بعدی، سنگ های آنتیک،دیوار پوش،تایل آلومینیومی،کاغذ دیواری و… که می بایست پوشش دیوار مورد نظر را در میان گزینه های بالا انتخاب کنید.البته تنها در نظر گرفتن سلیقه شخصی جهت انتخاب پوشش دیوار کافی نیست بلکه باید با مشورت با یک طراح داخلی از اصول معماری داخلی نیز در انتخاب نوع پوشش دیوار خود استفاده کنید،شما می توانید با مراجعه به سایت بازسازی دات کام با متخصصان زبده بازسازی دات کام مشورت کنید، آن ها شما را در این امر مهم یاری می کند.

طراحی منزل و نحوه چیدمان آن:

زمانی هزینه هایی که در راستای بازسازی منزل خود صرف کرده اید ارزشمند می شود که طراحی داخلی و نحوه چیدمان منزل شما دارای هارمونی خاص و منحصر به فردی باشد و زیبایی و چشم نوازی منزل شما را به دنبال داشته باشد.

از آنجا که طراحی داخلی مبتکرانه نقش بسزایی را در بازسازی ساختمان به عهده دارد، لازم است نهایت دقت و سلیقه را برای چیدمان منزل خود خرج کنید. برای این که این اتفاق به بهترین شکل ممکن بیفتد لازم است هنگام باز سازی منزلتان، طراحی های داخلی و شیوه های چیدمان مختلفی را در نظر گرفته، آن ها را سنجیده و بهترین گزینه را از میان آن ها انتخاب کنید.برای این کار می توانید از طراحان داخلی و دیگر متخصصان بازسازی دات کام کمک بگیرید.

رنگ آمیزی سقف و دیوارهای خانه:

انتخاب رنگ مورد نظر برای رنگ کردن سقف و دیوار های خانه،به نوع طراحی و نقاشی مد نظر شما و البته متناسب با طراحی داخلی منزل و همینطور سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

البته در ایران اغلب کارفرمایان سادگی و زیبایی رنگ سفید را به سایر رنگ ها ترجیح می دهند،ولی باید به این نکته توجه داشت که با کمک یک طراح داخلی خوب و با تجربه می توان بهترین و متنوع ترین رنگ ها را جهت رنگ کردن سقف و دیوار ها انتخاب کنید.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

تعویض و نوسازی کف منزل در فرایند بازسازی ساختمان:

 

اگر در پروسه بازسازی ساختمان ،قصد تعویض و نوسازی کف منزل را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که یک نوع کف معمول و پر طرفدار را نمی توان برای همه خانه ها مورد استفاده قرار داد و هر نوع کفپوش مشتریان خاص خود را دارد.

مشاوران گروه بازسازی دات کام،بهترین مشاوره ها را جهت تعویض کف خانه به شما ارائه خواهند کرد،همچنین دیگر متخصصان این گروه بازسازی بزرگ، در اجرای کف پوش مورد نظر شما اقدامات لازم را با بالاترین کیفیت انجام می دهند؛شما می توانید جهت بازسازی منزل خود از گروه بازسازی دات کام  کمک گرفته و بیش ترین رضایت را از نتیجه کار به دست آورید.

باز سازی آشپزخانه:

همانطور که می دانید از نظر معماران داخلی،آشپزخانه ها قلب تپنده هر خانه به شمار می روند.زنان خانه دار اکثر وقت خود را درون آشپزخانه ها سپری می کنند، به علاوه چگونگی طراحی آشپزخانه ها نقش بسیار زیادی را در زیبا تر به نظر رسیدن دکوراسیون داخلی خانه ها ایفا می کند.بالاخص امروزه که آشپزخانه های مجزای قدیمی از خانه ها حذف شده و جای خود را به آشپزخانه های اپن داده اند؛ با اپن شدن آشپزخانه ها، تمام آشپزخانه در معرض دید قرار دارد لذا لازم است در طراحی آشپزخانه نیز دقت لازم اعمال شود.

امروزه بازسازی آشپزخانه ها موارد مختلفی را شامل می شود از جمله آن ها می توانیم به تعویض کابینت ها،تخریب دیوارهای اضافی،خراب کردن رابیتس کاری ها و آرک های قدیمی، جابجایی و نوسازی سیستم لوله کشی،تعویض کف،تعویض کاشی ها و… اشاره کرد.

بازسازی آشپزخانه به صورت کامل به طوری که بخواهیم وسایل، تجهیزات، پرده ها، کابینت ها، کف و… را تعویض و تعمیر کنید، نیازمند صرف هزینه  بسیاری است.اما روش هوشمندانه دیگری نیز برای ایجاد تغییر و تحول و همچنین نوتر و زیبا تر به نظر رسیدن آشپزخانه شما وجود دارد.از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعویض درب های کابین ها
 • استفاده از ابزار و تجهیزات وسایل مدرن و امروزی پسند به جای وسایل قدیمی
 • تعویض کف آشپزخانه
 • تعیین ارتفاع استاندارد و مناسب کابینت ها
 • ایجاد یک کانتر زیبا و شیک برای قسمت ورودی آشپزخانه
 • استفاده از دکوراسیون جزیره ای به جای اپن
 • ایجاد یک هارمونی و هماهنگی میان آشپزخانه و سایر قسمت های خانه

با استفاده از روش های بالا می توان با صرف هزینه کمتر،ظاهری زیبا تر به فضای خانه بخشید.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

باز سازی سرویس بهداشتی و حمام خانه:

زمانی که قصد بازسازی حمام و سرویس بهداشتی منزل خود را دارید،ابتدا می بایست با توجه به بودجه تان کارهایی که لازم است جهت بازسازی این دو فضا صورت بگیرد را اولویت بندی نمایید.

از جمله مراحلی که به طور معمول در پروسه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام صورت می پذیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عایق بندی و آب بندی دیوار ها و کف
 • تعمیر تاسیسات و لوله کشی ها و یا حتی جابجایی آنها در صورت لزوم
 • تعویض کاشی ها و نقاشی دیوار ها
 • تعویض شیر آلات
 • بازسازی و تعویض سیستم های تهویه در صورت لزوم
 • جابجایی وان، توالت فرنگی، کاسه توالت در صورت نیاز
 • طراحی قفسه ها و…

در صورتی که تشخیص کارشناسان در فرایند  بازسازی حمام و سرویس های بهداشتی بر این باشد که نیاز به تعویض تاسیسات و شیر آلات یا جا به جایی برخی از اجزای سرویس های بهداشتی مانند توالت،وان و… احساس می شود،بهتر است کارهای پیشنهادی را انجام دهید؛ولی در خصوص جابجایی و تعویض اجزایی مانند وان حمام به علت هزینه های زیادی که می تواند در بر داشته باشد می توان تصمیمات بهتری را اتخاذ کرد؛به عنوان مثال می توان  با صیقل دادن و براق کردن همان وان قدیمی،جلوه ای زیبا به آن بخشید و بودجه خود را در راستای زیبا سازی هرچه تمامتر سرویس ها مصرف کنید.دریافت مشاوره از مشاوران سایت بازسازی دات کام یکی از بهترین راه حل ها برای کسب راهنمایی جهت بازسازی سرویس بهداشتی و حمام منزل شما به شمار می رود.همچنین می توان از تیم بازسازی این سایت جهت اعمال بازسازی در این دو فضا استفاده کرده و بهترین نتیجه را دریافت کرد.

بازسازی اتاق های خواب:

پیش از انجام بازسازی اتاق های خواب می بایست تمام جزئیاتی که لازم است در آن ها تغییر ایجاد شود را مد نظر قرار دهید،رنگ اتاق،تعویض درها و پنجره ها،تغییر در سایز و جنس کمد دیواری و… از جمله مواردی است که حین بازسازی اتاق های خواب ممکن است صورت گیرد.

باز سازی اتاق خواب اتاق های خواب معمولا با توجه به سلیقه صاحب اتاق صورت می گیرد،به طور مثال بازسازی اتاق های متعلق به کودکان معمولا از رنگ های روشن تر از سایر اتاق ها استفاده می شود.

کمدهای دیواری یکی از اصلی ترین اجزای اتاق های خواب به شمار می روند.معمولا کمد های دیواری در خانه های قدیمی با ایجاد دیوار کشی و کارگذاشتن چارچوب در دیوار به وجود می آمد که فضای زیادی از را از مساحت کل اتاق اشغال می کرد،ولی امروزه می توان طی فرآیند بازسازی این کمدهای دیواری را حذف و به جای آن از کمد های دیواری ام دی اف که در حین داشتن مقاومت بالا،فضای کمتری را اشغال می کنند استفاده نمود.

اندازه ی کمد های دیواری را می بایست با توجه به فضای خالی مورد نیاز در اتاق خواب و اندازه تختی که قرار است در اتاق قرار گیرد،تعیین نمود؛به عنوان مثال کمد دیواری اتاقی که تخت دونفره دارد باید به مراتب کوچکتر از کمد دیواری اتاق دارای تخت تک نفره باشد.

لازم به ذکر است که برای این که فرایند بازسازی ساختمان در زمان تعیین شده و در حیطه حریم های اعلام شده استاندارد صورت گیرد حتما باید مجوز بازسازی را از شهرداری اخذ نمایید،چراکه در صورت رعایت نکردن قوانین به صورت دقیق و انجام نشدن کار به صورت اصولی و طبق استانداردهای لازم،ممکن است نتیجه مطلوب را دریافت نکرده و حتی مجبور به تخریب و بازسازی مجدد شوید، که در این صورت خسارت مالی جبران ناپذیری را برای کار فرما به دنبال خواهد داشت.

در ادامه به چگونگی دریافت مجوز بازسازی خانه ها خواهیم پرداخت.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

مجوز بازسازی و تعمیرات ساختمان چیست؟

زمانی که شما قصد بازسازی و اعمال تعمیرات را در ملک و ساختمان خود دارید،لازم است ابتدا از شهرداری مجوزهای لازم جهت بازسازی ساختمان را دریافت کنید.البته لازم به ذکر است که همه ی فعالیت های بازسازی نیاز به دریافت مجوز ندارد و برای بعضی از انواع بازسازی خانه باید مجوز لازم را اخذ کنید؛در ادامه فعالیت هایی که نیاز به بازسازی دارند را معرفی خواهیم کرد.برای دریافت مجوز برای اعمال بازسازی حتما می بایست تمامی مراحل کار زیر نظر یک مهندس ناظر صورت گیرد.

کدام یک از مراحل بازسازی خانه نیاز به اخذ مجوز از شهرداری ندارند:

به طور کلی می توان گفت اصولا دریافت مجوز از شهرداری برای تعمیراتی که منجر به تغییر بنای ساختمان، تغییر نقشه فنی و تغییر نقشه معماری سازه نشود و تزلزل استحکام سازه را به دنبال نداشته باشد،لازم نیست.

بر اساس بخشنامه های صادره از حوزه معاونت شهرسازی و معماری مواردی که در زیر در راستای بازسازی منازل و واحدهای مسکونی  به آنها اشاره کردیم نیاز به مراجعه جهت اخذ مجوز از شهرداری منطقه را نداشته و صاحب ساختمان می تواند به صورت مستقل نسبت به انجام این موارد از بازسازی اقدامات لازم را ترتیب دهند:

 • مرمت و تعمیر بام اعم از تعویض ایزوگام و قیرگونی،نصب و یا جمع کردن موزاییک روی پشت بام،تعویض و تعمیر شیروانی و حتی ایجاد تغییر و فضا سازی روی پشت بام
 • تعویض و تعمیر کف زیر زمین و سایر طبقات
 • نقاشی ساختمان،سفید کاری و تعویض و نصب مجدد کاشی ها
 • تکمیل یا تغییر نمای ساختمان،حیاط و دیوارهای ساختمان
 • محوطه سازی در مجتمع های مسکونی یا منازل شخصی اعم از احداث فضای بازی،استخر،باغچه بندی، کف سازی و… به شرط عدم حذف کردن پارکینگ
 • تخلیه چاه فاضلاب و حفر چاه جدید
 • در منازلی که از پنجره های مجاور مورد اشراف سایر ساختمان ها واقع می شوند،می توان بدون اخذ مجوز، بر روی دیوار های موجود با استفاده از مصالح سبک مانند شیشه،ایرانیت و… حفاظ ایجاد کرد.
 • لوله کشی فاضلاب،آب،گاز، نصب شوفاژ به شرط اینکه نیاز به احداث ساختمانی جدید برای محل قرار گیری موتور خانه نباشد.
 • تعویض پنجره ها و درب های ساختمان مشروط به اینکه در کاربری،معماری و نظام فنی ساختمان تغییری ایجاد نشود.
 • تعویض،تعمیر و نصب سرویس های بهداشتی ساختمان و رفع نقص های بهداشتی موجود در ساختمان،مشروط به عدم تغییر در کاربری،معماری و نظام فنی ساختمان.
بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

برای کدام یک از فرایندهای بازسازی ساختمان  نیاز به اخذ مجوز های لازم از شهرداری وجود دارد؟

برخی از فعالیت هایی که در راستای بازسازی منازل و یا واحدهای تجاری و… صورت می گیرد،نیازمند اخذ مجوز از شهرداری ها می باشند.از جمله این فعالیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جابجایی یا احداث دیوارها زمانی که حذف پارکینگ را به دنبال داشته باشد و جابجایی قسمت هایی از ساختمان که برهم خوردن ضوابط شهرسازی شود ممنوع بوده و باید برای اعمال همچین تغییراتی از شهرداری مجوزهای لازم را اخذ نمود.
 • اعمال تعمیراتی که به طبع آن راه پله ها جابجا می شوند یا منجر به حذف دیوارهای جدا کننده که همزمان نقش دیوار باربر را به عهده داشته و تخریب آن ها منجر به ریزش ساختمان خواهد شد.

بر اساس ضوابط و مقررات شهرداری ها،در صورتی که بدون داشتن مجوزهای لازم اقدام به آغاز تعمیرات جهت بازسازی خانه صورت گیرد، ضمن غیر قانونی خواندن فعالیت،ساختمانی که در حال بازسازی می باشد از سوی مسئولان شهرداری مشمول  بررسی به صورت مورد متخلف، شده و می تواند منجر به از دست رفتن حقوق مکتسبه مالک شود.در بهترین حالت نیز مالک مجبور به پرداخت جریمه به شهرداری خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز لازم جهت بازسازی ساختمان:

همانطور که پیش تر اشاره کردیم،برخی از مراحل بازسازی ساختمان ها نیازمند اخذ مجوز از شهرداری ها می باشد.برای گرفتن مجوز، پس از مراجعه به شهرداری و دریافت و تکمیل فرم تعمیرات و تشکیل پرونده، لازم است مدارک زیر را به مراجع ذیربط ارائه نمایید:

 • اصل و کپی سند مالکیت ملک مورد نظر برای بازسازی
 • کپی بنچاق
 • در صورت سرقفلی داربودن متقاضی،ارائه کپی سند سر قفلی
 • ارائه کپی کارت ملی یا شناسنامه مالک یا صاحب سرقفلی
 • جوابیه آتش نشانی
 • جوابیه بیمه
 • تکمیل فرم مجوز بازسازی و تعمیرات ساختمان توسط کارشناس مربوطه و تایید آن توسط مسئول واحد فنی شهرداری

در صورتی که ملکی که قصد باز سازی آن را دارید در منطقه بافت فرسوده قرار داشته باشد،لازم است تاییدیه سازمان میراث فرهنگی نیز به شهرداری ارائه شود.

لازم به ذکر است تمام مدارکی که در بالا نام برده شد،تنها جهت دریافت مجوز برای تعمیرات جزیی می باشد و در صورتی که قصد اعمال تعمیرات تخصصی تر و جامع تری را داشته باشید علاوه بر مدارک نام برده شده در بالا، می بایست گواهی استحکام بنا و فرم تعهد کارفرما را نیز جهت کسب مجوز به شهرداری ارائه نمایید.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

انواع بازسازی ساختمان:

برای انجام بازسازی خانه ها روش های مختلفی وجود دارد؛از آنجا که هرکدام از ساختمان های موجود از یک شیوه معماری مختص به خود پیروی می کنند و همچنین هر کدام از خانه هایی که نیاز به بازسازی دارند به صورت متفاوت و از درجات مختلفی از آسیب دیدگی برخوردار هستند، می بایست از انواع متفاوت بازسازی برای هر ساختمان استفاده نمود.

بازسازی به روش های مختلف اعم از  بازسازی سبکی، بازسازی حفاظتی، روش پاک سازی و باز سازی تکمیلی ساختمان بر روی خانه هایی که نیاز به بازسازی دارند انجام میپذیرد،در ادامه به توضیح در مورد هر یک از انواع بازسازی ساختمان خواهیم پرداخت.

بازسازی سبکی چیست:

در برخی از مواقع،صاحب ملک ممکن است بخواهد بازسازی را با حفظ سبک معماری بنا انجام دهد؛ به بیان دیگر می توان گفت کاربر سبک و شیوه معماری سازه ای که قرار است باز سازی شود را پسندیده و تصمیم داشته باشد باز سازی را با اعمال حداقل تغییرات در سبک معماری انجام دهد.البته این موضوع به معنای تعویض نکردن و یا حتی عدم تعمیر در قسمت های مختلف خانه نمی باشد،بلکه منظور از این نوع بازسازی،رعایت و حفظ سبک معماری موجود در بنا در اجرای فرایند بازسازی می باشد.

به طور کلی می توان گفت هدف از این نوع بازسازی حفظ سبک معماری سازه و جایگزین کردن قطعات و بخش های مختلف آسیب دیده خانه با قطعات کاملا همانند و مشابه جدید است.

بازسازی حفاظتی چیست؟

بازسازی حفاظتی اولین گزینه ای است که برای بازسازی خانه های قدیمی در نظر گرفته می شود،از این جهت اولین کاری که کارشناسان بازسازی در مورد خانه های قدیمی انجام می دهند بررسی سازه از نظر مقاومت و امنیت ساختمان است.پس از بررسی کامل ساختمان و شناسایی نقاط و بخش های غیر امن ساختمان،اقدام به ایجاد تغییرات و تعمیرات ساختمان در راستای افزایش مقاومت بنا می کنند.

در روش بازسازی حفاظتی،ابتدا مصالح به صورت کامل بررسی می شوند و از بهترین مصالح جهت مقاوم سازی ساختمان استفاده می شود.بخش دیگر بازسازی حفاظتی شامل مقاوم سازی سازه مورد نظر در برابر زلزله می باشد، که کارشناسان این حوزه با به روز ترین روش ها اقدام به مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله می کنند.

باید به این نکته توجه داشت که در بازسازی به روش حفاظتی،شکل ظاهری ساختمان تغییر چشمگیری پیدا نخواهد کرد و تمرکز فرایند بازسازی بیشتر بر روی مقاوم سازی و رفع نواقص مربوط به ایمن بودن ساختمان می باشد.

بازسازی ساختمان به روش پاکسازی:

در این روش از بازسازی ساختمان،ابتدا ساختمانی که قرار است مورد بازسازی واقع شود توسط کارشناسان و متخصصان شرکت باز سازی به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و مواردی که ممکن است آسیبی به ساختمان وارد کنند شناسایی وسپس به طور کامل از ساختمان حذف می شود.

بازسازی ساختمان به روش پاکسازی،برای ساختمان های اداری و ساختمان هایی که قدیمی هستند بسیار مثمر ثمر واقع می شود.البته این به معنای غیر کاربردی بودن این روش بازسازی برای ساختمان های جدید ساز نیست،بلکه با استفاده از این روش می توان ایرادات و نواقص موجود در ساختمان های نو ساز را نیز رفع و رجوع نمود.

بازسازی تکمیلی بنا چیست؟

بازسازی تکمیلی بنا یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین انواع بازسازی برای تعمیر و ترمیم ساختمان های مختلف می باشد.در این روش می توان با صرف حداقل هزینه، قسمت های آسیب دیده و از بین رفته ساختمان را بهبود بخشیده و بازسازی ساختمان به صورت مجدد انجام می شود. به عنوان مثال برای این روش بازسازی می توان به جایگزین کردن سنگ کنده شده از ساختمان با سنگ مشابه و جدید اشاره کرد.

بازسازی ساختمان به طور کلی به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

 

اگر بخواهیم بازسازی ساختمان را به طور کلی تقسیم بندی کنیم میتوان آن را در دو گروه بازسازی علمی و بازسازی هنری جای داد.

در بازسازی به روش علمی،کارشناسان و متخصصان در زمینه بازسازی با بررسی دقیق و جامع سازه،تمام تلاش خود را در جهت مقاوم سازی ساختمان و محکم کاری ساختمان به کار می گیرند،در حالی که در بازسازی هنری،هدف دیگری دنبال می شود.به طوری که هدف از این نوع بازسازی را می توان ایجاد تغییرات در راستای زیبا سازی ساختمان معرفی کرد.

بازسازی ساختمان به روش هنری با استفاده از هنر بومی هر منطقه و معلومات علمی کارشناسان بازسازی و همچنین در نظر گرفتن سلیقه کارفرما، انجام میگیرد.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

آشنایی با مراحل بازسازی ساختمان:

در این قسمت از مقاله سعی کرده ایم تا مراحل انجام بازسازی را به صورت گام به گام معرفی کرده و در مورد هریک از آن مراحل توضیحاتی را خدمت شما ارائه کنیم.

با مطالعه این قسمت از مقاله شما می توانید به یک دید کامل و کلی از تمامی مراحلی که قرار است طی پروژه بازسازی ساختمان صورت بگیرد دست خواهید یافت.اگر در مورد کاری که قرار است صورت بگیرد می توانیم از آغاز کار تصمیمات درست تر و هوشمندانه تری را اتخاذ نماییم.همچنین با داشتن چنین اطلاعاتی می توانیم خود را برای هر مرحله که قرار است انجام شود آماده کرده و بهترین تصمیمات را در راستای انجام مرحله پیش رو بگیریم به علاوه می توانیم از وقوع تغییراتی که مطابق با میل و سلیقه ما نیست جلوگیری کنیم.

 در ادامه گام های مراحل بازسازی را به ترتیب بیان خواهیم کرد.مراحل بیان شده در ادامه مطلب،مراحلی است که به طور معمول و به صورت کلی در فرایند بازسازی صورت میگیرد،ممکن است در برخی از پروژه های بازسازی خاص و منحصر به فرد،این مراحل اندکی با تغییر همراه باشد و یا حتی در مواردی ترتیب این مراحل جا به جا شود.

 

گام اول(تصمیم گیری اولیه و برآورد زمان و بودجه لازم جهت بازسازی):

در این گام،ما زمان و هزینه ای که قرار است در راستای فرایند بازسازی مصرف شود را به طور کامل مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهیم؛شاید پس از براورد هزینه ها و زمان مورد نیاز برای این کار،از انجام پروژه بازسازی صرف نظر کنیم.

برای این که بدانید چقدر زمان و بودجه نیاز است تا صفر تا صد فرایند بازسازی مد نظر شما به اتمام برسد،بهترین کار استفاده از نظرات مشاوران و متخصصان در حوزه بازسازی می باشد؛افراد تیم بازسازی دات کام همواره آماده ارائه مشاوره های لازم جهت فرایند بازسازی به شما هستند.اکثر مواقع اشخاصی که قصد اعمال بازسازی روی خانه یا محل کار خود را دارند،هزینه های این کار را بسیار کمتر از هزینه های واقعی آن در نظر می گیرند،لذا لازم است پیش از شروع کار، حتما هزینه های کار را سنجیده و این هزینه ها را با بودجه خود مطابقت دهید.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

گام دوم(انتخاب مجری برای انجام فرایند بازسازی):

 

بعد از اینکه مشاوره هایی را ازمتخصصان در زمینه بازسازی در افت کردیم، می بایست شرکتی را از میان شرکت هایی که در زمینه بازسازی ساختمان فعالیت دارند،انتخاب کنید.

در راستای انتخاب شرکت مناسب جهت بازسازی باید چند نکته را مورد توجه قرار داد، از جمله این نکته ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان تجربه شرکت در بازسازی پروژه هایی همانند پروژه شما
 • مشاهده و بررسی نمونه کارهای شرکت مورد نظر،و اطمینان از اینکه این پروژه ها نتیجه فعالیت همان شرکت می باشد.
 • بررسی ظاهر و کیفیت نمونه کارها و مقایسه آنها با سطح مورد نظر کاربر
 • بررسی سیستم کاری شرکت مورد نظر
 • بررسی اینکه این شرکت در چه زمینه هایی از بازسازی تخصص دارد
 • بررسی کامل قرار دادی که قرار است بین طرفین بسته شود
 • بررسی تعهداتی که از جانب شرکت برای ضمانت اینکه کار به بهترین شکل انجام خواهد شد

گام سوم(برنامه ریزی دقیق جهت پروسه بازسازی):

در این مرحله،پس از برآورد هزینه و زمان لازم جهت تکمیل پروژه بازسازی مورد نظر و اعلام این زمان و هزینه مورد نیاز،به کاربر، قرار دادی به طور کامل و جامع تنظیم می شود.

گام چهارم(عقد قرارداد بازسازی کامل):

این مرحله یکی از مهم ترین مراحل پروژه بازسازی ساختمان می باشد؛در این مرحله قراردادی کامل و جامع که تمام مواردی که در قبل به آن اشاره کردیم در آن ذکر شده است،بین پیمانکار و کاربر بسته می شود.

گام پنجم(دریافت مجوز لازم از شهرداری برای فعالیت هایی که نیازمند مجوز هستند):

دریافت مجوز از شهرداری به رغم هزینه بر بودن و زمان بر بودن،بسیار ضروری است و در بسیاری از مواقع نداشتن مجوزهای لازم،برای کارفرما بسیار گران تر تمام می شود.

کاربر و شرکت پیمان کاری می توانند در خصوص اینکه کدام یک از طرفین برای اخذ مجوز از شهرداری اقدام کند،به تفاهم رسیده و آن را در قرار داد ذکر کنند.البته اگر قرار بر این شد که شرکت پیمانکاری باید جهت اخذ مجوز اقدامات لازم را انجام دهد،لازم است از طرف کاربر وکالت نامه ای کامل دریافت نماید.

گام ششم(هماهنگی با همسایه ها):

اگر محلی که قرار است در آنجا بازسازی صورت بگیرد، دارای همسایه باشد بهترین کار این است که قبل از آغاز به کار کردن با همسایه ها هماهنگی های لازم را انجام دهید.

همکاری کردن یا نکردن همسایه ها می تواند در نتیجه کار بازسازی تاثیر فراوانی داشته باشد، برای این کار شما می توانید به همسایگان این اطمینان رابدهید که هر روز، پس از اتمام ساعت کاری بازسازی،تمام کثیفی های ناشی از فعالیت را از محوطه مشترک جمع آوری خواهید کرد؛ همچنین می توانید پیشاپیش بابت سر و صداهایی که ممکن است مدتی برای آنها ایجاد مزاحمت کند عذر خواهی کنید.

گام هفتم(تحویل محلی که قرار است بازسازی شود به پیمانکار):

متاسفانه این مرحله از فرایند بازسازی، چندان جدی گرفته نمی شود.اگر بخواهیم کار را به صورت کاملا اصولی پیش ببریم باید پیمانکار و کاربر پس از بررسی کامل محل پروژه، یک صورتجلسه را تنظیم کرده و محل پروژه را در اختیار پیمانکار قرار داد.کاربر در این صورتجلسه میتواند مواردی را از قبیل خرابی ها،شرایط موجود و… را ذکر کند؛ در این صورت مسئولیت محل مورد نظر از تاریخ تحویل تا پایان فرایند بازسازی ساختمان بر عهده پیمانکار خواهد بود.

گام هشتم(بررسی کامل محل پروژه قبل از شروع پروژه بازسازی):

در این مرحله خرابی ها مشخص شده و موانعی که ممکن است برای دیگر مراحل بازسازی، بالاخص مرحله تخریب، خطر آفرین باشد،کنترل می شود.از جمله مواردی که در این مرحله باید کنترل شود می توان به بررسی شیر ورودی گاز،کنتور آب و برق،پیش بینی مسیرعبور تاسیسات، مشخص کردن محل عبوری داکت های ساختمانی که امکان دارد با دیگر همسایه ها مشترک باشد،بررسی وضعیت لوله های خروجی و ورودی رادیاتورها و آب گرم در صورت وجود موتور خانه مشترک و… اشاره کرد.

گام نهم(مجهز کردن کارگاه برای آغاز فرایند بازسازی):

در این مرحله می بایست تمام شرایط و امکانات لازم جهت پروژه بازسازی مورد نظر،فراهم شود یا اینکه برنامه ریزی های لازم در راستای مهیا کردن وسایل و شرایط لازم انجام گیرد.

گام دهم( آغاز به تخریب و شروع اولین مرحله از فرایند بازسازی)

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

  پس از اینکه تجهیزات لازم برای بازسازی فراهم شد،مرحله تخریب آغاز می شود،پس از شروع تخریب باید تمامی شیرهای اصلی گاز،آب و کنتور برق را قطع کرده باشیم.

باید تمامی مرحله تخریب زیر نظر یک کارشناس با تجربه صورت گیرد.بر اساس برنامه ریزی که از پیش صورت گرفته است،جمع آوری نخاله های ساختمانی و انتقال آن ها به بیرون همزمان با عملیات تخریب یا بعد از آن صورت می گیرد.

گام یازدهم(کنترل و بررسی استحکام و مقاومت ساختمان در حال بازسازی):

پس از انجام مرحله تخریب می توان بررسی کرد که آیا ساختمان مورد نظر، نیاز به مقاوم سازی دارد یا خیر.گاهی ممکن است پیش از تخریب،نیاز به مقاوم سازی بنا احساس نشود ولی پس از اینکه تخریب صورت گرفت متوجه شویم که باید فرایند مقاوم سازی در ساختمان صورت گیرد؛ که این موضوع می تواند، قیمت درج شده در قرارداد را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

 

گام دوازدهم(سفت کاری):

سفت کاری شامل تیغه چینی و دیوارکشی می شود،که معمولا پس از تخریب و مقاوم سازی (در صورت نیاز) و گاها همزمان با آن انجام می گیرد.

به طور کلی میتوان گفت بخش هایی از پروژه بازسازی که دیوارهای فضا را تکمیل می کند در مرحله سفت کاری انجام می شود.

گام سیزدهم(بازسازی، تعمیر و یا اجرای تاسیسات مختلف):

بعد از تکمیل فرایند سفت کاری یا در برخی مواقع همزمان با انجام آن،تاسیسات لازم در پروژه در حال انجام بازسازی،تعمیر و یا نصب و اجرا میشوند.این مرحله از فرایند بازسازی خطرناک و حساس بوده و نیازمند نظارت مستمر،مستقیم و دقیق توسط کارشناس و متخصص زبده دارد.در صورت عدم کنترل دقیق در این مرحله،ممکن است خسارات مالی و همچنین جانی را برای ساکنین ساختمان مورد بازسازی،در آینده به دنبال داشته باشد.

گام چهاردهم(نازک کاری):

این مرحله شامل کاشی کاری،گچ کاری،ایزوگام و عایق سازی،کفسازی،نصب لمینت،سنگ کاری و در نهایت اجرای لایه رویی یعنی کاغذ دیواری یا نقاشی.مرحله نازک کاری پس از اجرای کامل تاسیسات آغاز می شود.

این گام از فرایند بازسازی می بایست با دقت هرچه تمام تر و به دور از هرگونه خطا و مشکلی صورت گیرد،چراکه آنچه که در طی فرایند بازسازی و صرف هزینه های زیاد صورت گرفته است ، در این مرحله قابل رویت می باشد.

گام پانزدهم(نصب لوازم):

پس از اتمام فرایند نازک کاری،تمام تجهیزاتی و وسایلی  که قرار بود تعویض یا تعمیر شوند نصب می شوند،این وسایل شامل شیرآلات، توالت فرنگی،وسایل مختلف آشپزخانه اعم از هود،گاز رو کابینتی،سینک و…،لوازم روشنایی و برقی مختلف مانند لوستر ها،چراغ ها، کلید و پریزها و… می باشند.

گام شانزدهم(تمیز کاری محل اجرای فرایند بازسازی):

این مرحله معمولا توسط شرکت های که اجرای فرایند بازسازی را به عهده دارند نادیده گرفته می شود؛ولی در صورتی که پروژه بازسازی شده را به صورت نظافت شده و کاملا تمیز در اختیار کاربر قرار دهیم،کاربر از نتیجه کار بسیار راضی تر خواهد بود.از طرفی تنها پس از یک نظافت اساسی می توان در مورد کیفیت کار نظر داد.

گام هفدهم(تحویل پروژه بازسازی شده):

در این مرحله دقیقا همانند تحویل محل پروژه از طرف کاربر به پیمانکار (گام هفتم) اقداماتی صورت می گیرد؛ این اقدامات شامل بررسی و کنترل پروژه بازسازی شده توسط کاربر و اعلام رضایت از سوی وی،تنظیم یک صورت جلسه، ثبت تمام جزییات در صورت جلسه و به امضا رساندن صورتجلسه توسط پیمانکار و کاربر می شود.

گام هجدهم(خدمات پس از تحویل ساختمان بازسازی شده):

در هر پروژه بازسازی شده ممکن است پس از گذشت چند هفته تا چند ماه از استفاده توسط ساکنان آن،ایراداتی مشاهده شود که طبیعی است؛از این رو پیمان کار مدت معینی را به عنوان مدت زمان تضمین کیفیت کار تعیین می کند،در این مدت پیمانکار موظف است ایرادات ناشی از کیفیت پایین بازسازی را رفع و رجوع نماید.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

منظور از نوسازی ساختمان چیست؟

 زمانی که شخصی ساختار و سبک معماری خانه را به طور کامل میپسندد ولی همزمان احساس میکند که باید با اعمال تعمیرات و تغییراتی ساختمان خود را کمی به روز تر و مدرن تر یا به اصطلاح نوتر کند از فرایند نوسازی استفاده میشود. به عنوان مثال زمانی که شخصی احساس میکند سقف خانه قدیمی یا به اصطلاح دمده شده است میتواند با استفاده از عملیات نوسازی سقف قدیمی را تعویض و سقفی جدید را برای خانه احداث کند ، یا در مثال دیگر میتوان به نصب دوش جدید در حمام اشاره کرد. به طور کلی میتوان گفت در فرایند نوسازی قالب کلی و ساختار اصلی ساختمان بدون تغییر مانده و تنها جزییات آن تعویض یا ترمیم میشود.

نوسازی ساختمان (renovation)  در واقع به معنای این است که صاحب ملک با حفظ ساختار کلی ساختمان تغییرات اندکی را در سازه به وجود آورده و یا عناصر جدیدی را به آن اضافه میکند.

معمولاً در نوسازی ساختمان به ایجاد تغییر در بخش های داخلی ساختمان پرداخته میشود از جمله اقداماتی که در پروژه های نوسازی به صورت رایج استفاده میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب سقف های کاذب ( به عنوان مثال سقف های پلکسی در رنگ و طرح های مختلف )
 • نصب کفپوش پارکت
 • نصب شیرآلات و وان جدید در حمام و سرویس های بهداشتی
 • نصب کانتر جدید برای قسمت ورودی آشپزخانه
 • عوض کردن کابینت های آشپزخانه
 • عوض کردن دستگیره درب ها
 • نصب کاغذ دیواری جدید
 • نصب دیوارپوش جدید برای دیوارهای ساختمان ( به عنوان مثال استفاده از پنل های دکوراتیو سه بعدی )

تفاوت میان نوسازی و بازسازی ساختمان چیست؟

اکثر ساختمان ها پس از گذشت 10الی 15 سال از زمان ساخت خانه و سکونت در آن فرسوده شده و نیاز به بازسازی در آنها احساس می شود.طبیعتاً با گذشت سالهای متمادی اجزای مختلف ساختمان مانند دیوارها، کاشی ها، درب و پنجره ها، سرویس های بهداشتی و… نیز نیاز به مرمت، تعمیر و یا حتی جایگزینی پیدا میکنند.

همچنین فرایند بازسازی میتواند برای ساختمان هایی که در مقابل انواع حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، طوفان و… نیز آسیب پذیر شده اند، صورت گیرد.

ساختمان هایی که در بافت تاریخی شهر واقع شده اند،جزوی از میراث و شناسنامه یک شهر محسوب می شوند؛ در صورتی که این ساختمان ها دچار هرگونه آسیب دیدگی اعم از تخریب و فرسایش  نما، تخریب بخشی از ساختمان قدیمی و… شوند،امکان تعویض و تغییر کلی در ساختمان وجود ندارد، چراکه در این حالت به چهره و هویت بافت تاریخی صدمه جدی وارد می شود،در این چنین مواقع می توان با کمک کارشناسان در حوزه مرمت ،ساختمان آسیب دیده با مواد مشابه با سایر قسمت ها تعمیر شده و شکل اولیه خود را مجدد به دست می آورد.

در مقابل، فرایند نوسازی زمانی انجام میگیرد که ساختارکلی بنا فاقد مشکل بوده و به تعمیرات خاصی نیاز ندارد،ولی ساکنین خانه عقیده دارند که باید تغییرات جزیی را با حفظ ساختار خانه به وجود آورد، به عنوان مثال پس از چندین سال، کفپوش سنگی خانه را به پارکت تغییر می دهند، با این کار علاوه بر به روز شدن و شیک تر شدن خانه به ایجاد گرمای بیشتر در محیط خانه کمک خواهد شد.

لازم به ذکر است که فرایند نوسازی داخلی ساختمان با پروسه تغییر دکوراسیون و طراحی داخلی کاملا متفاوت است؛ به طوری که تغییراتی که در فرایند نوسازی صورت میگیرد بسیار بنیادی تر و عمیق تر از پروسه تغییر دکوراسیون می باشد.

به عنوان مثال در فرایند نوسازی داخلی برای ایجاد تغییر در خانه به گچ بری های جدید و نصب چراغ های به روز تر در خانه استفاده می شود در حالی که برای تغییر دکوراسیون می توان چیدمان مبلمان را تغییر داد یا روکش های صندلی ها را تعویض کرد.

در صورتی که کاربر تاکید چندانی بر روی حفظ ساختار اصلی خانه نداشته باشد،می توان پس از گذشت چند سال و البته با نظر اهالی ساختمان،اقداماتی جهت نوسازی نمای ساختمان، یا حتی در مواردی تغییر کامل آن صورت گیرد.

در برخی مواقع پروژه های نوسازی و بازسازی در راستای تکمیل یکدیگر و به موازات یکدیگر پیش برده می شوند؛ برای مثال ممکن است اهالی خانه تمایل به اعمال بازسازی در حمام خود داشته باشند، به علاوه با حفظ ساختار کلی حمام، تعمیراتی را نیز در آن اعمال کنید ولی می توان با اضافه کردن یک وان جدید، تعویض شیرآلات و… حمامی نوتر و به روز تر داشته باشد یا به عبارت دیگر حمام خود را نوسازی کرده باشید.

در ضمن لازم است بدانید که در هرکدام از پروسه های نوسازی و بازسازی، کاربری فضایی که مورد بازسازی یا نوسازی قرار گرفته است هیچ گونه تغییری نخواهد داشت.

در صورتی که شما قصد ایجاد تغییراتی را در خانه خود دارید ولی نمی توانید تشخیص دهید که خانه شما نیاز به بازسازی دارد یا نوسازی، می توانید از گروه مجرب بازسازی دات کام کمک بگیرید، چراکه با تشخیص اقدامات مورد نیاز شما می توانید روی بودجه خود برنامه ریزی بهتری را انجام دهید.متخصصین این گروه، با دانش علمی خود شما را در این راه همراهی می کنند.همچنین می توانید اعمال فرایند های بازسازی و نوسازی خانه خود را به تیم بازسازی دات کام بسپارید  و در انتهای پروژه بهترین نتیجه را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.